اوکراین

اوکراین تا پیش از تشکیل اتحاد جماهیر شوروی کشوری مستقل بود. پس از ایجاد شوروی در سال 1922 اوکراین جزوی از خاک شوروی شد.

مسئولان اوکراین پس از جنگ جهانی دوم و در سال 1954 از بانیان تشکیل سازمان ملل متحد بودند.

پس از فروپاشی شوروی، اوکراین از نظر اقتصادی چند سال با مشکلاتی مواجه بود اما از اوایل قرن بیست و یک رشد اقتصادی با ثباتی پیدا کرد.

در حال حاضر اوکراین در میان جمهوری‌های شوروی سابق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و از لحاظ فرهنگ و سطح زندگی و درآمد ملی اروپائی‌ترین جمهوری شوروی محسوب می‌شود.

آب و هوای اوکراین معتدل است اما در بخش جنوبی استان کریمه آب و هوای مدیترانه‌ای حاکم است. تنها کوه‌های این کشور در غرب آن واقع شده‌اند که بلندترین آنها 2 هزار و 61 متر ارتفاع دارد.

سیاست در اوکراین

حکومت در اوکراین جمهوری است. رئیس جمهور در آن با رای مستقیم مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شود. رئیس جمهور اوکراین رئیس حکومت است.

مجلس اوکراین 450 عضو دارد. هیات وزیران اوکراین که در راس آنها نخست وزیر قرار دارد باید از مجلس رای اعتماد بگیرند. دادگاه‌های این کشور تحت نظام مستقلی اداره می‌شوند.

در اوکراین احزاب سیاسی بسیار فعال هستند. حزب‌های کوچک در این کشور معمولا در انتخابات با احزاب دیگر ائتلاف می‌کنند.

اقتصاد در اوکراین

تولید ناخالص داخلی این کشور 364.3 میلیارد دلار است که رشدی 7.1 درصدی دارد. این کشور 21.52 میلیون نیروی کار دارد. بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در این کشور 2.7 درصد است اما سازمان جهانی کار معتقد است نرخ بیکاری در اوکراین 6.7 درصد است.

37.7 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن در سال 2006 میلادی 9.1 درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل فلزات آهنی و غیرآهنی، سوخت و مواد پتروشیمی، تجهیزات و ماشین‌آلات حمل و نقل و مواد خوراکی است که 21.4 درصد آن به روسیه، 7.1 درصد آن به ترکیه، 6.4 درصد آن به ایتالیا و 4.1 درصد آن به آمریکا صادر می‌شود.

واردات این کشور شامل انرژی، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد شیمیایی است که 28.2 درصد آن از روسیه، 11.7 درصد آن از آلمان، 7.6 درصد آن از لهستان، 7 درصد آن از چین و 5.7 درصد آن از ترکمنستان می‌آید.

مردم اوکراین

جمعیت این کشور 46 میلیون و 299 هزار و 826 نفر است که میانگین سنی آنها 39.2 سال است. نرخ رشد جمعیت در آن منفی است و امید به زندگی در اوکراین 67.88 سال است.

1.4 درصد از بزرگسالان این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند و در سال 2003 میلادی 20 هزار نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند. زبان رسمی این کشور اوکراینی است با این حال بسیاری از مردم به روسی صحبت می‌کنند.

آموزش در اوکراین

اوکراین این روزها برای دانش‌جویان کشورهایی چون ایران به عنوان کشوری دانشگاهی شناخته می‌شود. در این کشور ورود به دانشگاه‌ها به ویژه در رشته پزشکی بسیار آسان‌تر از ایران است.

زبان تدریس در این کشور روسی و اوکراینی است و برای آموزش زبان روسی 9 ماه دوره آموزش زبان روسی معروف به دوره پاتفک وجود دارد.

در دوره پاتفک علاوه بر زبان روسی دروس فیزیک، شیمی، ریاضی، تاریخ اوکراین و بیولوژی برای گروه پزشکی و رسم فنی برای گروه مهندسی آموزش داده می‌شود.

ارتباطات در اوکراین

در اوکراین 12.341 میلیون خط تلفن ثابت وجود دارد و 49.076 میلیون خط تلفن همراه.
234 هزار و 349 میزبان اینترنت در این کشور وجود دارد و 5 میلیون و 545 هزار نفر از اینترنت استفاده می‌کنند.

اوکراین در یک نگاه

 

مساحت 603،628 کیلومتر مربع جمعیت 46،299،826 نفر پایتخت کی‌یف واحد پول هریونا دامنه اینترنتی ua. پیش‌شماره 380+

 

همشهری آنلاین

/ 0 نظر / 14 بازدید