لهستان

وقتی نخستین بار در لهستان دولت مستقلی تشکیل شد نام این کشور را از نام این قوم گرفتند. البته بعدها این کشور نام قوم پولنی که آنها هم در این کشور می‌زیستند، را برای خود برگزید.

لهستان کشوری کوه‌های اندکی دارد و در عوض آب فراوان در آن یافت می‌شود. همچنین آب و هوای لهستان اقیانوسی است. زمستان‌ها سرد و طاقت فرساست. درجه حرارت در تابستان تا 33 درجه بالای صفر می‌رسد.

اولین خاندان سلطنتی لهستان خاندان «پیاست» است. این خاندان مدت چهارصد سال یعنی از قرن دهم تا 1370میلادی در لهستان سلطنت کرد.

درژوئن سال 1941 آلمان تمام خاک لهستان را اشغال کرد .در طول جنگ دوم جهانی شش میلیون لهستانی که نیمی از آنها یهودی بودند، کشته شدند و بیش از 5/2 میلیون نفر نیز به کار اجباری گرفته شدند.

تمام خاک لهستان در اوائل سال 1945 به دست روسیه (شوروی سابق) افتاد. از این زمان به بعد لهستان توسط حزب کمونیستی کارگران متحد که کاملا دنباله‌رو حزب کمونیست شوروی بود، اداره شد.

در 28 ژوئن سال 1956 اولین بحران کارگری ضدکمونیستی جهان در شهر پزنان لهستان روی داد. با گران شدن اجناس در سال 1980، اعتصاب کارگران شروع شد. این اعتصاب سرآغاز بزرگترین تحولات این کشور درقرن جاری شد.

با اوج گرفتن اعتصابات سرانجام دولت کمونیستی در سیزدهم دسامبرسال 1981 اعلام وضع جنگی و فوق‌العاده کرد ‌و یک شورای نظامی قدرت مطلقه را در دست گرفت. به تدریج از آغاز سال 1982 از شدت حکومت نظامی کاسته شد تا اینکه در سال 1983 حکومت نظامی لغو شد.

لهستان در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. این کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز هست.

سیاست در لهستان

رئیس جمهور در هلند رئیس حکومت است. مهمترین وظایف او معرفی نخست‌وزیر به پارلمان، اعلان جنگ و صلح،تعیین سفرا است. رئیس جمهور همچنین قدرت و اختیار دارد که در هر زمان هر دو مجلس لهستان را منحل کند.

نخست وزیر ریاست هیات وزیران را بر عهده دارد. او باید وزیرانش را به مجلس معرفی کند و از مجلس رای اعتماد بگیرد.

مجلس شورای ملی لهستان 460 کرسی دارد که برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند. مجلس ملی را هیأت رئیسه با کمک ارگانی به نام شورای مشورتی اداره می‌کند.

هیات رئیسه شامل رئیس جمهور و چهار نفر معاون است که تمامی آنها از میان نمایندگان مردم انتخاب می‌شوند.

مجلس علاوه بر قانونگذاری و تعیین وزرا وظیفه انتخاب رئیس جمهور از میان کاندیداها را هم دارد.

اقتصاد در لهستان

تولید ناخالص داخلی لهستان 264.6 میلیارد دلار است که رشدی 6.5 درصدی را در سال گذشته میلادی تجربه کرده است.

17 میلیون و 100 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن 12.8 درصد است. نرخ تورم در لهستان 2.1 درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، تولیدات کارخانه‌ای، حیوانات زنده و مواد غذایی است که از کشورهای آلمان (27.2 درصد)، ایتالیا (6.6 درصد)، فرانسه (6.2 درصد)، انگلیس (5.7 درصد)، جمهوری چک (5.6 درصد) و روسیه (4.3 درصد) وارد می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، تولیدات کارخانه‌ای، سوخت، مواد معدنی، روان‌سازهای صنعتی و مواد مرتبط است که از کشورهای آلمان (29 درصد)، روسیه (9.6 درصد)، ایتالیا (6.4 درصد)، هلند (5.7 درصد) و فرانسه (5.4 درصد) وارد این کشور می‌شود.

مردم لهستان

جمعیت این کشور 38 میلیون و 518 هزار و 241 نفر است که میانگین سنی آنها 37.3 سال است. رشد جمعیت در لهستان منفی است.

امید به زندگی در بدو تولد برای زنان در این کشور 79.44 سال و برای مردان 71.18 سال است. براساس آمارهای سال 2001 میلادی 0.1 درصد از مردم آن یعنی جمعیتی در حدود 14 هزار نفر به بیماری ایدز مبتلا هستند.

96.7 درصد از جمعیت این کشور را لهستانی‌ها، 0.4 درصد را آلمانی‌ها، 0.1 درصد را بلاروسی‌ها و 0.1 درصد را اوکراینی‌ها تشکیل می‌دهند.

بیش از 90 درصد از جمعیت لهستان مسیحی هستند. زبان رسمی این کشور لهستانی است.

ارتباطات در لهستان

شبکه‌های رادیو و تلویزیونی در لهستان بازار خوبی دارند و حتی شبکه‌های خبری خارجی هم در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

پرتیراژترین روزنامه ‌لهستان روزنامه گازتا ویبورچا یا ‌انتخابات است.

در لهستان 11 میلیون و 475 هزار خط تلفن ثابت در این کشور وجود دارد و 36 میلیون و 746 هزار خط تلفن همراه.

پنج میلیون و 681 هزار میزبان اینترنتی در این کشور فعال است و 11 میلیون کاربر اینترنتی در این کشور وجود دارد.

لهستان در یک نگاه

 

مساحت 312،685 کیلومتر مربع جمعیت 38،518،241 نفر پایتخت ورشو واحد پول زلوتی دامنه اینترنتی pl. پیش‌شماره 48+

 

همشهری آنلاین

/ 0 نظر / 15 بازدید