20راه برای بهتر فکر کردن

 1- روز خود را با بهترین ها شروع کنید. محققین نشان داده اند که مقدار کافئین موجود در یک فنجان قهوه می تواند به تمرکز حواس کمک کند اما اگر شما مستعد اضطراب هستید بهتر است فراموشش کنید.

2- خاطرات جدید را به خاطرات قبلی بچسبانید.حافظه خود را چون دار بستی در نظر بگیرید و اطلاعات جدید را روی آن تثبیت کنید. همیشه اطلاعات جدید را به چیزی پیوند دهید و هرگز آن را تنها رها نکنید.

3- تا می توانید تمرین کنید. یادگیری و تمرین مداوم، ذهن را تغییر می دهد

4- به ایده های خود شانس شکوفا شدن بدهید. بسیاری از ما با توجه به توانایی های مان امکان ارزیابی حقایق و تصمیم گیری سریع داریم. خلاقیت نیاز به آرامش و سکون دارد و اینکه به ایده های به ظاهر نا معقول و بی معنی خود فرصت دهیم.

5- شغلی که باعث رشد شود و همراهی که باهوش باشد انتخاب کنید. مطالعات انجام شده نشان می دهد صاحبان مشاغلی که نیاز به کارگیری ذهن دارد نسبت به سایر افراد از قدرت تفکر بیشتری برخوردارند. همچنین دوستی با فردی با هوش ممکن است در شما انگیزه ایجاد کند و باعث رشد و بالندگی شما شود.

6- توجه کنید. آیا تا به حال برای شما پیش آمده که نام کسی را تا مدتی پس از آنکه او را ملاقات کردید به خاطر نیاورید؟علت این امر ضعف حافظه نیست بلکه نداشتن تمرکز است. با بالارفتن سن باید اطلاعات را آگاهانه به حافظه بسپاریم و حفظ کنیم.

7- ورزش باعث تقویت قوای فکری می شود. تحقیقات گوناگون اکنون از این فرضیه که ورزش و تمرینات بدنی اثرات سود مندی روی عملکرد تحصیلی دارد حمایت می کند.تصور می شود که در هنگام ورزش اکسیژن و مواد غذایی بیشتری در دسترس سلول های مغز قرار می گیرد.

8- تازه جویی؛ رمز موفقیت. مقایسه افراد خلاقی که متوقف می شوند با آنهایی که به خلاقیت ادامه می دهند نشان می دهد افراد دسته دوم پیوسته به دنبال دانشی جدید هستند.

9- شناخت عوامل بازدارنده. چنانچه در معرض عوامل مختلفی قرار گیریم که رشته افکار ما را پاره کنند تمرکز کردن مشکل خواهد بود. چنانچه کاری نیاز به دقت و تمرکز زیاد دارد مثلاتهیه یک گزارش، بایددو شاخه سیم تلفن را از پریز بکشید و یا نوشته ای روی در قرار دهید تا کسی در آن هنگام وارد اتاق نشود.

10- فراموش نکنید که همیشه به دنبال کارهای مورد علاقه تان باشید.

11- ایده های جدید را با یکدیگر تلفیق کنید. با هیچ مطلبی سرسری برخورد نکرده و آن را با بی تفاوتی نخوانید. حاشیه نویسی، فکر کردن، شکل دادن و تلفیق مطالب با یکدیگر حتی اگر مطلبی که می خوانید به نظرتان به درد نخور و بی فایده باشد به شما کمک می کند تا آن را به نحوی بفهمید که در نهایت بتوانید خلاقانه عمل کنید.

12- روش های سریع یاد گرفتن را بیاموزید. یکی از مهم ترین مهارت های قرن بیست و یکم، توانایی یادگیری سریع است، پس آن را پرورش دهید. یاد بگیرید که به سرعت به ایده های خود شکل دهید. شیوه عملکرد مغز خود را پیدا کنید تا بتوانید آن را بهتر به کار گیرید.

13 - همیشه برنامه های بلند مدت داشته باشید حتی اگر آن را هر روز تغییر دهید. نفس برنامه ریزی برای زندگی خود به تنهایی با ارزش است و تغییر دادن آن به ما کمک می کند که چیز های جدیدی یاد بگیریم.

14- اشتباه کنید. ممکن است در اولین تلاش خود مرتکب اشتباهات زیادی شوید، اما کارتان را پیش برده و تمام کنید.اشتباهات خود را یادداشت کرده وسپس دوباره به کار بپردازید و این بار از تکرار اشتباهات جلوگیری کنید. تردیدهای ما خائن هستند و با ترس از تلاش ما را از موفقیت دور می کنند.

15- عواملی که در ضمن کار باعث افزایش مهارت هایتان شده اند را یادداشت کرده و گاهی به آنها مراجعه کنید تا برایتان به عادت تبدیل شوند.

16- به مسائل از زوایای مختلف نگاه کنید. چنانچه می خواهید مسئله ای را حل کنید راه های مختلفی را امتحان کنید و اگر راه اول را به هر دلیلی مناسب تشخیص نداده اید، راه دوم را امتحان نمایید.

17- آرامش خود را حفظ کنید. خویشتن داری به شما کمک می کند تا منصف و بی طرف باقی بمانید و بهتر فکر کنید. چنانچه به بحث و مجادله بپردازید و خونسردی خود را از دست دهید، توانایی خود را برای منطقی و عاقلانه فکر کردن از دست خواهید داد.

18- در جستجوی حقیقت باشید. هر کسی که خوب فکر کند قبل از هرقضاوتی در جستجوی حقیقت است.

19- چنانچه در موردی شک دارید حتما سوال کنید. هرگز از سوال کردن نهراسید.

20- همیشه به خاطر بسپارید که بیشتر حقایق نسبی هستند و بین حقیقت و عقیده تفاوت وجود دارد. کلمات را با احتیاط و دقت به کار برید و هیچ گاه خود را گول نزنید.

 

http://rtp.irمنبع

/ 0 نظر / 17 بازدید