قدرت تشکر کردنامروزه بهره‌گیرى از ارزش‌هاى قدیمى عامل مهمى براى رسیدن به موفقیت در بازاریابى است. بله دوستان عزیزم، گفتن عبارت” متشکرم“ به یک فرمول در رقابت تبدیل شده است.

عده کمى از مردم هنوز هم چنین عباراتى را به زبان مى‌آورند(طبق نظر‌سنجى ضوابط اخلاقى لینوکس، از هر ده نفر، پنج نفر هیچ‌گاه تشکر نمى‌کنند)و این عده به دلیل به کار بردن این جمله‌ى به ظاهر کوچک و کم اهمیت، به فرصت‌هاى زیادى دست پیدا مى‌کنند. هم‌چنین از طریق ارتباطات ایجاد‌شده توسط این جمله مى‌توان به فرصت‌هاى جدید شغلى نایل شد.
و این هم چند روش آسان، سریع و رایگان. به یاد داشته باشیدکه: هیچ‌گاه نباید قدرت تشکر را نادیده گرفت.

1. اقدام به انجام برخى کارهاى ابتکارى
در نیویورک، یک مؤسسه‌ارتباطى، همه‌ مشتریان خود را به یک جشن سالانه براى تشکر کردن دعوت مى‌کند. این واقعه ”ارتباط با مشتری“ نام دارد و در هال بزرگى با میزهاى متعدد برگزار مى‌شود، به این ترتیب شرکت کنندگان امکان صحبت با یکدیگر و تشکر دارند. در این مهمانى حدود 400 مشترى تلفنى حضور دارند. روى کوتایا، مدیر اجرایى Telx مى‌گوید:"معمولاً این قبیل مهمانى‌ها میلیون‌ها دلار درآمد به دنبال دارند".

2. رفتار گرم و صمیمی.
آخرین دفعه‌اى که یک یادداشت یا ایمیل تشکرآمیز نوشته یا دریافت کردید، چه زمانى بوده است؟ منظورم متنى صرفاً براى قدردانى است و نه مقدمه‌اى براى درخواست‌هاى بعدی.
مشتریان و پشتیبان‌ها به چنین نکاتى دقت بسیار مى‌کنند. مى‌توانید با توجه به نوع شغل و فعالیت خود، متن نامه را صریح و بدون حاشیه انتخاب کنید.

جوزف آنگوکو، مدیر یک آژانس در امور تهیه‌ اجناس مد روز و زینتى در نیویورک است. از نظر او یادداشت‌هاى تشکر، کلید حفظ روابط فردى هستند. اما ظاهر یادداشت باید بیان‌گر نوع و چگونگى فعالیت‌هاى مؤسسات باشند. او به تازگى تعداد زیادى کاغذ یادداشت‌ سفارشى با یک حرف نشانه (monogram) شخصى تهیه کرده است. رنگ پاکت نامه‌ها با کارتهاى ویزیت شغل او جور در مى‌آید. او مى‌گوید مردم در زندگى صنعتى، همان انتظارى را از یادداشت‌ها دارند که از یک دسته گل دارند. در دنیاى امروز دست نوشته‌ها از اهمیت زیادى برخوردارند.

3. زمان اهمیت بسیارى دارد.
از طرف دیگر براى بیشتر شغل‌ها یک قدردانى تأثیرگذار بیش از آنکه مربوط به هزینه یا خلاقیت باشد فقط به بجا آوردن اصول اخلاقى ارتباط پیدا مى‌کند. دریافت یک یادداشت یا یک ایمیل بلافاصله پس از انجام کار (مثلا" پس از گذشت 48 ساعت) بیش از یک تیتر از پیش نوشته شده‌ خشک و بى‌احساس، اهمیت دارد.

4.راه‌هاى قدررانى و تعریف کردن از افراد را بیاموزید.
اگر مى‌خواهید از موضوعى تشکر کنید که تأثیر بسیار زیادى در بهبود فعالیت‌هاى شما داشته است از افعال سوم شخص استفاده کنید. این ارتباط باعث تشویق گیرنده پیغام مى‌شود. یک گروه غیر انتفاعى به نام "هدیه‌اى براى تعلیم" در اورلاندو، مدارس رایگانى در فلوریداى مرکزى احداث مى‌کند. در پنج سال گذشته این گروه مبلغى به ارزش 9 میلیون دلار به 278 مدرسه کمک کرده است. کیلن پترین، مبلغ سابق گروه، مى‌گوید تنها چیزى که ما از آموزگاران مى‌خواهیم نوشتن یادداشت‌هاى تشکر آمیز است. دریافت این یادداشت‌ها بزرگترین موفقیت ما است. این نظر فقط به جمعیت‌هاى غیر انتفاعى محدود نمى‌شود. به تعریفاتى فکر کنید که مشتریان، کارکنان و فروشندگان ابراز مى‌کنند.

5.علاوه بر پیغام‌هاى قدردانى مطالب با ارزش دیگر را نیز براى مشتریان خود بفرستید.
الکس رامسى، مدیر مؤسسه جهانى Lodestar یک مؤسسه مشاوره شغلى در دالاس مى‌گوید "ما پرونده‌هاى مقالات نوشته شده یا هر آنچه به موقعیت شغلى ما مربوط باشد نگهدارى مى‌کنیم و اینها را براى مشتریان خاص یا علاقمندان خود مى‌فرستیم". هر چه که توجه شما را به خود جلب مى‌کند از گزارش‌ها گرفته تا توضیحات صنعتى یا مسائل مربوط به مؤسسات رقیب را در موقعیت مناسب براى مشترى بفرستید. مطمئن شوید همه اینها را به موقع مى‌فرستید اما حتى اگر مشترى قبلاَ آن را دیده باشد قطعاَ از توجه شما به علایقش قدردانى خواهد کرد.

6.سعى کنید مطالبى بفرستید که تأثیر زیادى داشته باشد
.
در Suredeposit یک شرکت در لیوینگستون، که مدیر امنیتى خانه‌هاى اجاره‌اى براى صاحبان املاک است، مشتریان و فروشندگان در روز ولنتاین از هم تشکر مى‌کنند. نینا دیتریش سخنگوى این مرکز مى‌گوید:" این بهترین زمان براى برگزارى این مراسم مى‌باشد زیرا تعطیلات به پایان رسیده و همه چیز آرام است." امسال این مرکز، هدایایى براى مؤسسات تولیدکننده آدامس فرستاد!

7.از روش‌هاى عجیب و خارق‌العاده استفاده کنید.
روش دیگرى که شما را در خاطر مشتریان زنده نگاه مى‌دارد، استفاده از هدایاى خاص و غیر معمول است. جودى کتس، مدیر یک مؤسسه انتشاراتى در نیویورک، یادداشت‌هاى تشکرآمیز همراه با گنجشک‌هاى اسباب‌بازى مخملى مى‌فرستد. او مى‌گوید:” همه مشتریان ما یک گنجشک اسباب‌بازى هدیه مى‌گیرند. افراد با دیدن آنها واقعاَ هیجان‌زده مى‌شوند. به کار بردن این روش تغییر زیادى در شعل من ایجاد کرده است.“

8.از کارکنان خود قدردانى کنید.
ابراز قدردانى، نسبت به کارکنان مزایاى زیادى در بر خواهد‌داشت. با این روش شما در کارمندان خود وفادارى (همه ما مى‌دانیم که تغییر کارکنان چه میزان وقت و پول تلف مى‌کند) ایجاد مى‌کنید. علاوه بر این تولید را افزایش مى‌دهید که این امر به نوبه‌ى خود موجب رضایت مشترى مى‌شود. بنا به نظرسنجى عمومى Maritz تا کنون عده کمى از مدیران به این مسأله توجه کرده‌اند. تنها 10% کارمندان، ناظرانى داشته‌اند که روزانه به خاطر کارشان از آنها تشکر کرده‌اند. 55% کارمندان مى‌گویند که هیچ گاه از آنها تشکر نشده یا به ندرت یا گاه گاه از آنها قدردانى شده است.

9.از مشتریانى که از شما انتقاد مى‌کنند تشکر کنید.
تحقیقات نشان مى‌دهد که اکثر مشتران ناراضى مى‌توانند به خود زحمت انتقاد کردن ندهند و به سادگى کیف‌هایشان را در جیب گذاشته، به جاى دیگر بروند. یعنى شکایت‌ها و انتقادات مشتریان هدایایى است که نکات قابل توجه را گوشزد مى‌کنند. گالاقر مشاور آموزشى HR در لس‌آنجلس مى‌گوید:" یک مشترى ناراضى هنوز مى‌خواهد با شما ارتباط شغلى داشته باشد. در حقیقت او با این رفتار از شما مى‌خواهد مشکل را رفع‌کنید. بنابراین از او به خاطر این فرصت دوباره تشکر کرده، همه تلاش خود را براى راضى نگه‌داشتن او به کار گیرید."

10.به اندازه‌ خدمت افراد از آنها تشکر کنید.
اگر کسى شغل ”مهمی“ را به شما پیشنهاد مى‌دهد یا درآمد بالاى شما نتیجه فعالیت‌هاى اوست، مى‌توانید او را به شام دعوت کرده یا بلیط‌هاى یک مسابقه‌ى ورزشى را به او بدهید. با توجه به نوع رابطه مى‌توانید او را به یک گردهمایى تفریحى دعوت کنید. در عین حال سعى کنید پس از تشکر، هیچ انتظارى نداشته باشید و به طور آشکار به تبلیغ فعالیت‌هاى خود نپردازید، زیرا با این کار مشترى را فرارى مى‌دهید. البته معنى ”مهم“ با توجه به نوع محصولات و قیمت‌ها تغییر مى‌کند. روت فرمن، نویسنده آزاد و متصدى امور تبلیغات در لاس‌وگاس، به نمام کسانى که حداقل 500$ از او خرید کرده‌اند؛ هدایایى مى‌فرستد. اومى‌گوید:” من با فرستادن این هدایا هیچ انتظارى ندارم، اما مى‌دانم رابطه‌اى صمیمى بین ما ایجاد مى‌شود. یک تشکر کوچک مى‌تواند شامل یک کارت با دستخط او حاوى جمله ”از شما بسیار متشکرم“ باشد.“

11.احساس قدرت
گفتن متشکرم، ساده یا پیچیده با ایمیل یا با پست معمولى همواره مؤثر است. تنها زمانى عمل مى‌کند که از ته دل قدردان باشید. ویلیام آرودا یک مشاور شغلى در نیویورک مى‌گوید:” تشکر کردن نیاز به صداقت و قدرت دارد.“

 

http://rtp.irمنبع

/ 1 نظر / 17 بازدید
man

اگه به وبلاگ من سر بزنید ممنون میشم[لبخند]