تکنیک های هفت گانه : ارتقای خلاقیت

 

خشم خود را در آغوش بگیرید : 

در مقالات و نشریه های مختلف به وفور می خوانیم که شاد بودن یکی از ارکان زندگی افراد موفق است . اما چگونه می توان خشم را مهار کرد و به واسطه ی آن به آرامش دست پیدا کرد ؟ باید سعی کنید که حتی در بدترین شرایط هم خونسردی خود را حفظ کنید . از امروز تصمیم بگیرید که در برابر مشکلات از خود عکس العملی کاملاً متفاوت نشان دهید . این کار عملی نخواهد شد مگر با کمک گرفتن از نیروی بالقوه خلاقیت . 

ـ اجازه دهید ذهنتان آزادانه پرسه بزند : 

در حققت شما به هر چه که فکر کنید ناخودآگاه آن را به زندگی خود دعوت کرده اید .قدرت تخیل خود را تقویت کنید ، به افکار مثبت دامن بزنید ، و خوبی ها را در کائنات منعکس سازید . با استفاده از خلاقیت بهترین امکانات و شرایط ممکن را برای خود به تصویر بکشید . 

ـ نواختن یک ساز را یاد بگیرید : 

تحقیقات علمی اثبات کرده اند که گوش دادن به موسیقی سبب التیام آلام و کاهش استرس می شود .کارشناسان اخیراً به این نتیجه رسیده اند که موسیقی فعالیت اعصاب مغزی را افزایش داده و در نتیجه میزان خلاقیت و نوآوری افراد را بالا می برد . هنگامی که فرد خودش شخصاً سازی را می نوازد ، آرامش او افزون شده و ذهنش با فراخ بال بیشتری به تفکر واداشته می شود . 

ـ دنیای اطرافتان را آبی کنید : 

در مورد روانشناسی رنگ ها چه اطلاعاتی دارید ؟ رنگ آبی تداعی گر آسمان و دریاست که هر دو مظهر آرامش ، برکت ، و وجود نیروی برتر هستند . از این گذشته روانشناسان معتقدند که قرار گرفتن در محیط آبی و مشاهده مکرر این رنگ سبب افزایش و ارتقای خلاقیت افراد می شود . 

ـ با افراد خلاق ارتباط برقرار کنید : 

ایده های بی نظیر در خفا عملی نمی شوند . سعی کنید با افراد خلاق و فعال ارتباط برقرار کنید تا بتوانید از آنها ایده گرفته و استراتژی هایی را برای عملی ساختن افکار ناب خود پیدا کنید . 

ـ سفر کنید : 

سپری کردن مدت طولانی به دور از خانه سبب بالا رفتن حس کنجکاوی و به منزله ی آن خلاقیت می شود . در سفر ذهن به آرامش می رسد و آمادگی فعالیت مجدد را پیدا می کند . 

ـ سر زندگی و شادی را به زندگی خود راه دهید : 

بیشتر افراد هنگامی که در شرایط دشوار زندگی قرار می گیرند ، حالت هایشان بیش از اندازه جدی می شود ، اما تحقیقات گویای این مطلب هستند که سر زندگی ، تفریح ، و قدری بازیگوشی مسیر خلاقیت شما را باز کرده و راه حل های بی نظیری را در پیش رویتان قرار می دهد . 
منبع:مجله خانواده شاد شماره 39

راسخون

نویسنده:سیده زهرا عظیمی عثماوندی 

/ 1 نظر / 15 بازدید
صمد

با سلام اين بار با نيم نگاهي به دو جمله تاريخي از دو شخصيت تاريخي و دوست داشتني ايران شروع مي كنم. ابتدا همان جواب پروفسور حسابي به يكي از دانشجويان با مضمون جهان سوم كجاست: پروفسور پاسخ داد جهان سوم جايي است كه اگر كسي بخواهد براي آباداني كشورش قدمي بر دارد خانه اش ويران مي گردد و اگر كسي بخواهد خانه اش آباد باشد به كشورش ويران. و جمله از مهندس بازرگان كه در دادگاه بر زبان آورد:اين آخرين باري است از زبان منطق و گفتگو با شما سخن خواهيم گفت و مي بينيد در آينده اي نزديك چگونه با شما حاكميا استبدادي برخورد مي نمايند.. هر وقت كه به اين دو سخن فكر مي كنم آينده اي را پيش رو ميبينم كه ديگر آثاري از ايران موجود نخواهد بود و ايند مسير ختم شونده به ويرانكده را با سرعتي زياد طي خواهد نمود. از همان روزهاي آغازين بعد از كودتاي 22 خرداد شاهد بوده ايم هر چند وقت يك بار عده اي مي آمدنند و طرحهاي را ارائه مي دانند كه به بسته هاي پيشنهادي معروف گردينند. همان كميته ها و جريانهاي بسياري كه در اين مدت راه افتاد ه به نوعي از سوي همان كساني كه منافع شخصيشان براي سر پا نگه داشتن نظام و از مصلحت نظام صحبت كردن و آبروي و عزت بر