تکنیک های هفت گانه : ارتقای خلاقیت
ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱   کلمات کلیدی:

 

ـ راهکارهای خلاقانه : 

شکی نیست که همه افراد موفق پس از پشت سر گذاشتن دوره های سخت و طاقت فرسای زندگی توانایی عملی کردن اهداف خود را به دست آورده اند . هر گونه شکست ، سختی ، و مشکل می تواند به منزله ی سرآغاز ایجاد ابداعات و اختراعات شگرفی به شمار رود . باید توجه داشت که " نیاز " سرچشمه ی هرگونه نوآوری و اکتشاف است . اگر احساس می کنید در زندگی خود به بن بست رسیده اید باید بدانید که در مکان مناسبی برای افزایش خلاقیت خود قرار دارید ، پس دست به کار شوید و از تنگناهای موجود به نفع خود بهره برداری کنید .  


 

خشم خود را در آغوش بگیرید : 

در مقالات و نشریه های مختلف به وفور می خوانیم که شاد بودن یکی از ارکان زندگی افراد موفق است . اما چگونه می توان خشم را مهار کرد و به واسطه ی آن به آرامش دست پیدا کرد ؟ باید سعی کنید که حتی در بدترین شرایط هم خونسردی خود را حفظ کنید . از امروز تصمیم بگیرید که در برابر مشکلات از خود عکس العملی کاملاً متفاوت نشان دهید . این کار عملی نخواهد شد مگر با کمک گرفتن از نیروی بالقوه خلاقیت . 

ـ اجازه دهید ذهنتان آزادانه پرسه بزند : 

در حققت شما به هر چه که فکر کنید ناخودآگاه آن را به زندگی خود دعوت کرده اید .قدرت تخیل خود را تقویت کنید ، به افکار مثبت دامن بزنید ، و خوبی ها را در کائنات منعکس سازید . با استفاده از خلاقیت بهترین امکانات و شرایط ممکن را برای خود به تصویر بکشید . 

ـ نواختن یک ساز را یاد بگیرید : 

تحقیقات علمی اثبات کرده اند که گوش دادن به موسیقی سبب التیام آلام و کاهش استرس می شود .کارشناسان اخیراً به این نتیجه رسیده اند که موسیقی فعالیت اعصاب مغزی را افزایش داده و در نتیجه میزان خلاقیت و نوآوری افراد را بالا می برد . هنگامی که فرد خودش شخصاً سازی را می نوازد ، آرامش او افزون شده و ذهنش با فراخ بال بیشتری به تفکر واداشته می شود . 

ـ دنیای اطرافتان را آبی کنید : 

در مورد روانشناسی رنگ ها چه اطلاعاتی دارید ؟ رنگ آبی تداعی گر آسمان و دریاست که هر دو مظهر آرامش ، برکت ، و وجود نیروی برتر هستند . از این گذشته روانشناسان معتقدند که قرار گرفتن در محیط آبی و مشاهده مکرر این رنگ سبب افزایش و ارتقای خلاقیت افراد می شود . 

ـ با افراد خلاق ارتباط برقرار کنید : 

ایده های بی نظیر در خفا عملی نمی شوند . سعی کنید با افراد خلاق و فعال ارتباط برقرار کنید تا بتوانید از آنها ایده گرفته و استراتژی هایی را برای عملی ساختن افکار ناب خود پیدا کنید . 

ـ سفر کنید : 

سپری کردن مدت طولانی به دور از خانه سبب بالا رفتن حس کنجکاوی و به منزله ی آن خلاقیت می شود . در سفر ذهن به آرامش می رسد و آمادگی فعالیت مجدد را پیدا می کند . 

ـ سر زندگی و شادی را به زندگی خود راه دهید : 

بیشتر افراد هنگامی که در شرایط دشوار زندگی قرار می گیرند ، حالت هایشان بیش از اندازه جدی می شود ، اما تحقیقات گویای این مطلب هستند که سر زندگی ، تفریح ، و قدری بازیگوشی مسیر خلاقیت شما را باز کرده و راه حل های بی نظیری را در پیش رویتان قرار می دهد . 
منبع:مجله خانواده شاد شماره 39

راسخون

نویسنده:سیده زهرا عظیمی عثماوندی